Från och med den 1 december kan alla som vill sprida extra julglädje lämna julklappar till behövande barn under herrgårdens julgranar.
När juletider närmar sig dukas vårt hemlagade, traditionella julbord upp och julens dofter breder ut sig i herrgården. Det pyntas, bakas, griljeras, ystas, stoppas, gravas och enligt tradition pryds huset av många vackra julgranar. Den högsta mäter dryga fyra meter. Även i år kommer dessa granar att bli uppsamlingsplats för julklappar till barn som annars riskerar att bli utan. Ett initiativ som blivit stor succé hos oss tre år i rad.

- Den som vill bidra slår in ett paket och kommer sedan och lämnar den under någon av våra granar. Man kan själv välja vad man vill ge, leksaker eller kläder i fint skick. Paketet ska ha storleken av en skokartong och på etiketten ska det stå vilken ålder klappen passar och om den är tänkt till en tjej eller kille.
Julklappsinsamlingen sker i nära samarbete med Lidingö Stad som ser till att julklapparna når de familjer som behöver dem. Julklapparna kan lämnas under granarna i herrgården från den 1 december och i samband med att man lämnar sin klapp bjuds det på julfika.

- När det är fullt under granarna ser vi till att de hamnar i trygga händer och att tomten lämnar dem hos barnen i tid innan julafton. Det är ett enkelt sätt att ge ett litet bidrag som skänker stor glädje. I år går klapparna till nyanlända barn på Lidingö.